EHLİYETSİZLİK CEZASI

Trafiğe çıkan kişilerin mutlaka ehliyeti bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda ehliyetin araç sürüş sırasında kişilerin yanında bulundurulması zorunludur. Bu nedenle yapılan kontrollerde ehliyeti bulunmayan kişilere ehliyetsizlik cezası verilmektedir. Bu konuda çok önemli bir detay da ehliyetsiz olarak yakalanan kişinin ehliyetsiz olarak kullandığı aracın sahibi olmaması halinde cezanın aynı zamanda araç sahibine de verildiğidir.

Ehliyetsizlik Cezası Kaç Para?

Trafik cezalarının caydırıcı olması adına çok daha ağırlaştırılmış durumdadır. Bu ağırlaştırılmış cezalar sayesinde kişilerin ihmal de bulunması önlenirken bu bakımdan kullanıcılar çok daha dikkatli bir şekilde trafiğe çıkabilmektedir. Sürücülerin trafiğe çıkmadan önce dikkat etmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi ehliyetini bulundurulmasıdır.

Ehliyetin olması olası bir trafik çevirmesinde sorun yaşamasını önleyecektir. 2016 yılı itibariyle açıklanan trafik cezalarında ehliyetsizlik cezasının daha da arttırıldığı görülmektedir. Ehliyetsizlik cezası kişilere 1698 Türk Lirası olarak kesilmektedir. Bu cezanın erken ödeme indirimi dahilinde ödenmesi halinde 1273 Türk Lira ödenmesi yeterli olmaktadır. Fakat böyle bir imkanından yararlanmak isteyen kişilerin trafik cezası kesildikten sonra 15 günlük süre içerisinde cezası ödemesi gerekmektedir.

15 günlük sürenin geçirilmesi halinde kişilerin böyle bir imkandan yararlanması da mümkün olmayacaktır. Sürücü için kesilen bu ceza özellikte araç sahibi değilse araç sahibine de kesilmektedir. Aynı rakamların araç sahibi tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Bu nedenle sürücüsüz bir şekilde yola çıkmak hem araç sahibinin hem de sürücünün ciddi bir ceza ile karşı karşıya bırakacaktır. Aynı zamanda sürücüsüz bir şekilde yapılan yolculuklarda kazaya karışması verilecek olan cezalara ek cezanın da verilmesine neden olabilir. Bu bakımdan sürücülerin ehliyet konusunda dikkatli olması ve mutlaka yolculuklarında ehliyeti yanında bulundurması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir