E-VERGİ LEVHASI SORGULAMA

E-vergi levhası sorgulama yapmak için internet vergi dairesi hizmetini kullanmanız gerekmektedir.İnternet vergi dairesi, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşların ve vergi mükelleflerinin her türlü vergi borcu, ceza bilgisi, prim borcu bilgilerine ve bu borç ve cezalara ilişkin yapacakları ödemeleri tek bir noktadan güncel ve güvenilir bir şekilde yapmalarına olanak sağlamaktadır. Çağın gereksinimi olarak vergi dairesi uygulamaları da internet hizmetleri arasındaki yerini almıştır.

GİB internet vergi dairesi sayesinde bir çok iş yükünden kurtulmakla beraber vatandaşları hızlı, etkin, güvenilir ve güncel bilgiler sunarak onlarında zamanlarından tasarruf etmelerini sağlamıştır. E-vergi levhası sorgulama işlemi de verilen hizmetlerden biridir. E-Vergi levhası uygulaması bireysel kullanımlar için geliştirilmiştir. Bu nedenle her bir e-vergi levhası sorgusunda sorgulama yapan kişi kimlik bilgilerine yeniden girmek durumundadır. Kurumsal ve tüzel kişilikler için kullanım hizmeti bu aşamada uygulama kapsamında değildir. 

E-VERGİ LEVHASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aşağıda verdiğimiz bağlantı sayesinde ulaştığınız sorgulama sayfasında 2 bölüm yer almaktadır. Bunlar sorgulayan kişi ve sorgulanacak kişi veya kurum bilgileri bölümleridir. Sorgulayan kişi bölümünde yer alan tc kimlik numarası girilmelidir. Ardından sorgulanacak kişi bölümünde yer alan tc kimlik numarası veya vergi kimlik numarası bilgilerinden biri girilerek, il ve vergi dairesi adı seçilir ve sorgulama yapılır. Bu işlemden sonra hakkında bilgi almak istediğiniz mükellefin bilgileri yeni sayfada karşınıza gelecektir. Eğer mükellefle ilgili herhangi bir kayıt yoksa size bilgi sunulmayacaktır. Bu durumda girdiğiniz bilgileri yeniden kontrol edip deneme yapabilirsiniz.

E-VERGİ LEVHASI SORGULAMA İÇİN :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir