DOĞUM PARASI SORGULAMA

Doğum parası sorgulama işlemini SGK resmi sorgulama sayfası olan esgm iş göremezlik ödeme sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. SGK bünyesinde sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yapmaları durumunda, doğumdan önce ve doğumdan sonra çalışamadıkları günler için yasalarla saptanmış olan izin süreleri kapsamında almış oldukları iş göremezlik parasına doğum parası adı verilmektedir. Doğum parasının nasıl hesaplanacağı ve hangi dönemleri kapsadığı kanunlarla belirlenmiştir. Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 haftalık süreler doğum parasına klonu olan sürelerdir.

SGK Doğum Parası Nasıl Alınır ?

Sigortalı olarak çalışan kadın işçi doğum yapmadan kanunen çalışabileceği son döneme geldiğinde doğum iznine çıkma işlemlerini başlatmalıdır. Doğum gerçekleştikten sonra doğum izni bitme süresine gelindiğinde yine aynı şekilde doğum izni kaatma işlemini yapmalıdır. Bu işlem SGK müdürlüklerince gerçekleştirilir. Doğum parasına konu olan ücretli doğum izni sürelerinin bitimiyle izinm kapatma işleminden sonra doğum izni ücreti 15 gün içerisinde sigortalı adına Ziraat Bankasına yatırılır. Ancak uygulamada problemler yaşanmaktadır. Ayrıca doğum parası alabilmek için sigortalı kişinin son 1 yıl içerisinde en az 120 gün SGK primi ödemiş olması gerekmektedir

SGK Doğum Parası Hesaplama

Doğum parası hesaplanma işleminde sigortalı doğum yapan kadın çalışanın elde ettiği günlük kazancın 3/2 hesaplama verisi olarak kullanılmaktadır. 3/2 kısmı doğum yapan kadına analık parası olarak verilir.Örnek olarak 90 tl günlük kazancı olan bir çalışanın ünlük kazancı 3/2 oranında 60 tl olarak hesaplanır.

DOĞUM PARASI SORGULAMA İÇİN :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir