ARAÇ HASAR KAYDI SORGULAMA

Araç hasar kaydı sorgulama ikinci el araba alım satım işlerinde sıkça kullanılan bir işlemdir. Satıcı ve alıcı bahse konu olan aracın herhangi bir hasar kaydının olup olmadığını ve herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını bu sayede güvenilir kaynaklardan öğrenmiş olurlar.Hasar sorgulama yapmak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından uygulamaya konmuş 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri sizlerle paylaşarak işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız.

1- KAZA TESPİT TUTANAĞI SORGULAMA

Bu yöntem kullanılarak aracın herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını ve üzerine bir kaza tespit tutanağı olup olmadığını sorgulayabiliriz. Aşağıda vereceğimiz kaza tespit tutanağı sorgulama linkine giriş sağladıktan sonra 3 şekilde araç hasar sorgulama yapabiliriz.Bunlar;

a- Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama
b- Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama
c- Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama

Bu seçeneklerden size uygun olanı seçerek araç hasar kaydı sorgulama yapabilirsiniz.

KAZA TESPİT TUTANAĞI SORGULAMA İÇİN :

2- OTOKONTROL5664 UYGULAMASI İLE HASAR SORGULAMA

Bu yöntem GSM şirketleri ile anlaşılarak kısa mesaj yolu ile araç hasar durumu öğrenme hizmetidir.Bu uygulama ile 4 şekilde sorgulama yapılmaktadır. Bunlar;

a- Hasar Geçmişi Sorgulama 
Aracınızın plakasını yazarak, TURKCELL, AVEA, VODAFONE fark etmeksizin  5664’e gönderin. Araç bilgisi kısa mesaj olarak ceb telefonunuza gelir.

b- Kaza Bilgisi Sorgulama
KAZA yazarak, bir boşluk bırakıp, araç palakasını yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664’e kısa mesaj yollayın. Kazaya karışan araçların kusur oranları ceb telefonunuza gelir.

c- Poliçe Bilgisi Sorgulama
Trafik veya araç kasko poliçesinin yürürlükte ve geçerli olup olmadığını 5664 kısa mesaj hattı vasıtasıyla öğrenme imkanına sahipsiniz. Ayrıca sigorta poliçenizin hangi tarihte son bulacağını ve zorunlu trafik poliçenize uygulanan hasarsızlık indirim oranını öğrenmek için: TRAFIK veya KASKO yazıp, bir boşluk bırakarak araç plakasını yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664’e yollayın.

d- Mağdur Bilgisi Sorgulama
Trafik kazası sonucu mağdur olan kişinin hasar tutarını hangi sigorta şirketinden alacağını ayrıca hasar dosya numarasını sorgulamak için: MAGDUR yazın bosluk bırakın, TC Kimlik No’sunu yazın, TURKCELL, AVEA, VODAFONE 5664’e gönderin. Hasar işlemlerinizi kolaylıkla izlemenizi sağlayan sigorta ve hasar dosya numara bilgisi cebinize gelsin.

Not: Kayıtlarda bulunan ve hizmet verilen bilgiler 2003 yılından sonra yapılan hasar işlemleri için geçerlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir