OY KULLANMAMANIN PARA CEZASI

Türkiye’de gerçekleştirilen seçimlerde tüm vatandaşların oy kullanması gerekmektedir. Oy kullanma yeterliliği bulunan ve oy kullanması gereken vatandaşların oy kullanması halinde maddi olarak para cezası kesilmektedir. Her seçimde bu durum geçerli olmakla birlikte kişilerin oy verdikten sonra seçmen listesine imza atması oldukça önemlidir. Eğer kişilerin oy atması halinde dahi seçimlerde gerekli resmi prosedürler yapılmadığı durumlarda cezai işlemler uygulanacak ve kişilere oy kullanmama para cezası verilecektir.

Oy Kullanmayan Kişiye Ne Kadar Ceza Verilir?

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda oy kullanmamanın para cezası olarak 22 Türk Lirası olduğu belirtilmiştir. Bu bakımdan Türkiye’de yapılan seçimlerde oy kullanmayan her vatandaşa oy kullanmama cezası olarak 22 Türk Lirası ceza kesilmektedir. Yapılan bu cezanın herhangi bir yaptırım olmamaktadır. Kişilerin cezaları ödemesi gerekmektedir. Cezaların ödeme süresi ile ilgili ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi normal cezalar gibi prosedürler işlemekte ve kişiler vergi daireleri üzerinden bu cezalarını ödenebilmektedir.

Oy kullanmamanın para cezası olduğu gibi herhangi bir hapis cezası gibi yaptırımı bulunmamaktadır. Bu nedenle kişiler aynı eylemi tekrarlamış olsa dahi herhangi bir şekilde para cezası dışında bir ceza alabilmesi mümkün değildir. Türkiye’de yapılan seçimlerde vatandaşların seçimlere katılması ve oy vermesi adına para cezası uygulandığı gibi oy vermediği için ceza almamak isteyen kişilerin oy vermek için belirli günlerde sandık başına gitmesi gerekmektedir. Oy veren kişilerin yükümlülüklerini yerine getirmesi sayesinde herhangi bir şekilde ceza alması mümkün değildir. Aynı zamanda verilen oyun geçersiz sayılması gibi bir durumda dahi cezai işlem uygulanmamakta ve kişilerin sandık başına gitmesi ceza alınmaması için yeterli olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir