DEFİNE ARAMANIN CEZASI

Define aramak isteyen vatandaşların bu konuda resmi tüm izinleri alması gerekmektedir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde kaçak kazılar nedeniyle tarihi değerlere zarar verildiği gibi bu tür işlem yapan kişilere ağır cezalar verilmektedir.

Bu nedenle define aramak isteyen kişilerin resmi izinleri alması yeterli olmakla birlikte bu izinler dahilinde kişiler resmi bir şekilde define arayabilmektedir. Define arama işlemlerini izinsiz bir şekilde yapan kişilerin tespit edilmesi halinde hapis cezası verilmektedir. Verilen bu hapis cezası 3 ile 5 yıldan başlamakta ve suç unsuruna göre daha da arttırılabilmektedir. Bu bakımdan kişilerin izinsiz bir şekilde define araması ciddi sonuçlar doğurabilecektir.

Ceza Detayları Nedir?

Define aramanın cezası kişilerin yaptığı işlemlere göre değişebildiği gibi hapis cezasının alınması kesindir. Define aramanın cezası ağır olduğu için kişilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamak ve define bulunduğu zaman bu define imkanından yararlanabilmek adına izin alması yeterli olacaktır.

Alınacak izinler sayesinde aramanın süresi, aramanın hangi bölgelerde yapılacağı gibi detaylar belirlenecek ve ardından kişilerin define aramasına izin verilecektir. Define araması yapan kişilerin define bulunması halinde ise bu definenin büyük bir bu bölümü kişiye maddi olarak ödenecek ve defineye el konulacaktır. Bu bakımdan kişilerin define bulması halinde herhangi bir mağduriyet yaşamaması söz konusu olmadığı gibi direkt elde edilen define değeri kadar ücret kişileri belli bir oranda verilmektedir.

Üstelik define araması yapmak isteyen kişilere çeşitli imkanlar sunulmakta ve bu alanda profesyonel olarak çalışma yapan arkeolog ya da sanat tarihçileri de eşlik edebilmektedir. Çalışmaların profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmesi hem kişinin define aramasından iyi bir sonuç elde etmesini sağlayacak hem define bulunması halinde iyi bir gelir sahibi olunması da mümkün olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir