ÇOCUĞU OKULA GÖNDERMEME CEZASI

Türkiye’de çocukların okula gönderilmesi zorunlu olmaktadır. Bu sorumluluk aileleri tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir ve bu zorunluluğu yerine getirmeyen ailelere çeşitli cezalar verilebilmektedir. Çocuğunu okula göndermeme cezası olarak mevzuatlar dahilinde verilecek cezalar belirlenmiştir ve bu cezalar çocuğun okula gitmesi ne kadar sürdürülmektedir

Ceza Ne Kadar?

Çocuğunu okula göndermeyen kişiye günlük on beş Türk Lirası para cezası verilir. Durumun devam etmesi halinde ise beş yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir.

Bu bakımdan cezaların alınmaması adına çocukların mutlaka zamanında okula gönderilmesi gerekmektedir. Okula gidemeyecek durumda olan çocuklar için gerekli bildirimlerin yapılması zorunludur. Bildirimi yapılmış olması durumunda ceza verilmemektedir ve bu konu ile ilgili resmi işlemler yapılacağından dolayı herhangi bir mağduriyet yaşanmadan çocuğun okulla ile ilgili durumları yürütilebilmektedir.

Okula gitmeyen çocuğun sebebi bildirilmemişse bu konuda sorunlar yaşanabilecektir. Bu nedenle ailelerin mutlaka bu duruma dikkat etmesi ve çocukların habersiz bir şekilde okula gitmeme gibi bir durum yaşanmasını önlenmesi gerekmektedir. “Okula Kayıtsız Çocuklar ve YSOP Uygulaması” Olarak adlandırılan uygulama ile birlikte çocukların Türkiye’de okula hangi hallerde gidip hangi hallerde gidemeyeceği ya da çocuğun velilerini hangi yaptırımların uygulanacağı detaylı olarak aktarılmıştır. Bu bakımdan konuyla ilgili işlem yapacak ya da durumun ne olduğunu öğrenmek isteyecek kişilere ilgili mevzuata göz atması yeterli olacaktır. Mevzuatlarda belirtildiği üzere kişilere bin liraya varan farklı cezalar da verilebilmektedir ve bu cezalar oldukça ağırlaştırılabilmektedir.

Belirtilen işlemler dahilinde çocukların okulla ilgili tüm durumları resmi bir şekilde yapılabilmektedir. Konu ile ilgili merak ettiğiniz durumlarda sizler de direkt mevzuat üzerinden işlem yapabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir