Bu haber kez okundu.

SSK

SSK ; Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltılmışıdır.  Eskiden Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan bir sosyal güvenlik kurumuydu. Fakat 16 Mayıs 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5502 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Çalışma ve T.C Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı haline gelmiştir. Bu sayede bağlı olduğu kurum daha da belirgin hale getirilmiştir.
Kurumda Kimler Çalışmaktadır?
Kurum da bir başkan ve başkana bağlı birimler bulunmaktadır. Sosyal sigortalar kurumu başkanlığında sigorta işleri genel müdürlüğü, sosyal sigortalar kurumu başkanlığı sağlık işleri genel müdürlüğü bulunmaktadır.
Sosyal Sigortalar Kurumunun Amacı Nedir?
Kanuna göre kurumun amacı sigortacılık maddelerine uygun, faydalı, kolay erişilebilir, adil, etkin, çağdaş standartlara uygun sosyal güvenlik sistemini yürütmektir. Belirtilen kanuna göre kurum herkese eşit şekilde davranmak zorundadır. Kendini her zaman yenilemeli bu sayede çağa ayak uydurabilmelidir. Herkesin ulaşabileceği ve sorunları rahatlıkla dile getirebileceği bir kurum olmalıdır. En önemlisi ise kurum vatandaşa faydalı olmalı her zaman vatandaşın yanında yer almalıdır.
Sosyal Sigortalar Kurumunun Görevleri Nelerdir?
İlk olarak kurum ülkenin kalkınma politikasına uygun olarak her yıl kendini yenilemelidir. Fakat bu yenileme yapılırken sosyal güvenlik politikaları göz önünde bulundurulmalı ve bu politikalar geliştirilmeye çalışılmalıdır. Kurumun diğer görevi ise hizmet verdiği vatandaşları hakları konusunda bilgilendirmektir.  Bu sayede vatandaşlar haklarını daha iyi kullanılacak ve yükümlülüklerini yerine daha kolay getirecektir. Sosyal Sigortalar Kurumu sosyal güvenliğe ait konularda uluslararası gelişmeleri de takip etmelidir. Avrupa birliği ile işbirliği yapmalıdır. Gerekli araştırmaları yapmalı ve yürürlüğe konulmuş olan uluslararası anlaşmaları uygulamaya konmalıdır. Kurum sosyal güvenlik alanında kamu idareleri ile koordinasyonu yapmak ve işbirliğini sağlamaktan da sorumludur. Bunun için sürekli iletişim halinde olmalıdırlar.          

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.