CİRO KAYBI DESTEĞİ NASIL YAPILIR?

Covid-19 pandemisinin etkilediği yiyecek ve içecek sektöründe yer alan cafe ve restoranları desteklemek amacı ile devlet tarafından uygulamaya sokulan ciro kaybı desteği başvurularına başlandı. Diğer tüm başvurularda olduğu gibi ciro kaybı desteği de e devlet üzerinden yapılacak. Başvurular 31 Mart 2021 tarihine kadar sürecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada cafe ve restoranlarıda kapsayan yiyecek ve içecek hizmeti veren işletmelere devlet tarafından verilecek ciro kaybı desteği ödemeleri için başvuru sürecini başlattık. şeklinde yayınlandı. Bahse konu işletmeler ciro kaybı desteği alma başvurularını 31 Mart 2021 saat 23.59’a kadar e devlet sistemi vasıtasıyla yapabilecek.

E Devlet Ciro Kaybı Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ciro kaybı desteği başvuruları e devlet sistemi aracılığı ile online olarak yapılacaktır. E devlet girişi yaptıktan sonra Ticaret Bakanlığı sayfasına giriş yapılarak başvurular yapılacaktır. Bu ekranda karşınıza;

1- Adına Başvuruda Bulunacağınız İşletme / Şirket Sorgulama

kısmı gelecektir. Buradan altta yer alan

A- İşletme / Şirket Türü

bölümünden size uygun olan

 a- Gerçek Kişi Mükellef (Kendi Adıma)

b- Ticaret Şirketi (Yetkilisi Olduğum Anonim Şirket, Limited Şirket, Kollektif Şirket, Komandit Şirket veya Kooperatif Adına)

c- Diğer İşletmeler (Yetkilisi Olduğum Adi Ortaklık / İktisadi İşletme / İş Ortaklığı / Dernek İşletmesi vb. Adına)

seçeneklerden birini seçerek sorgula butonuna basınız. Yukarıdaki seçeneklerden birini seçip ilerlediğiniz taktirde başvurunuzu yapmış olacaksınız. Eğer işletmeniz yiyecek ve içecek sektöründe hizmet vermiyorsa sistem otomatik olarak size uyararak başvuru yapmaya hakkınız yoktur mesajı verecektir.

Ciro Kaybı Desteğinden Kimler Faydalanabilecek?

Düzenlemeye göre, ciro kaybı desteğinden, 2019 yılından önce yada 2019 yılı içerisinde başladığı faaliyetine devam eden ve 27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla mükellefiyeti etkin olan, 2019 takvim yılı işletme cirosu 3 milyon TL yada altında olup 2020 yılındaki işletme cirosu % 50 yada daha fazla azalmış yiyecek ve içecek sektöründe faaliyette olan (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) KDV mükellefiyeti yükümlülüğü bulunan işletmeler ciro kaybı desteğinden gerekli şartları yerine getirmeleri halinde yararlanabileceklerdir. İşletmeler ciro kaybı desteğinden, esas faaliyet konusu üzerinden sadece bir defaya mahsus olarak faydalanabileceklerdir.

Buna bağlı olarak ciro kaybı desteği, tek seferde ödenmek kaydı ile 2.000 TL den az ve 40.000 TL den fazla olmamak kaydı ile mükelleflerin 2020 yılı toplam işletme cirolarının 2019 yılındaki işletme cirolarına göre azalan tutarının % 3’ü olacak.

İşletmelerin ciro tespitinde 27 Ocak 2021 tarihi itibarı ile 2019 ve 2020 yıllarındaki vergilendirme dönemlerine dair verilen KDV beyannameleri esas alınacaktır. Bu tarihten sonra 2019 ve 2020 yıllarındaki dönemlere ilişkin verilen beyannameler (düzeltme beyannameleri dahil) ciro hesaplamasında dikkate alınmayacak.

Tebliğ kapsamındaki ciro kaybı desteği ile 22 Aralık 2020 tarihli ve 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı’nın 3’üncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkraları kapsamında verilen hibe desteğini birlikte hak eden işletmelerin, Karar kapsamındaki 3 bin lira tutar, bu tebliğ kapsamında sağlanacak ciro kaybı desteğinden mahsup edilecek ve varsa kalan meblağ bu işletmelere ciro kaybı desteği olarak verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir