PLAKADAN HASAR KAYDI SORGULAMA

İkinci el araçlar hakkında kazaya karışıp karışmadığı, hasarı olup olmadığını öğrenmek her zaman için araç alacakların öğrenmek istediği bilgiler arasındadır. Bu tür durumlarda, vatandaşlara hizmet vermek için internet ve cep telefonlarının sms servisi ile bilgilendirmeler yapılmaktadır. Plakadan hasar kaydı sorgulama bu yollarla yapılarak bilgi almak mümkündür. Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi tarafından sunulan bu hizmetlerden isteyen tüm vatandaşlar yararlanabilmektedir.
Hasra kaydı sorgulama
Hasar kaydı sorgulamak için tüm operatörler tarafından ortak sms hattı kullanılabilmektedir. Sorgulama yapmak için araç plakasını telefonunuzun mesaj bölümüne birleşik bir şekilde yazarak 5664’e kısa mesaj yollamanız yeterli olacaktır. Bu talebiniz işleme alınarak sorguladığınız araç plakası üzerine herhangi bir hasar kaydı olup olmadığı tarafınıza bildirilecektir. Sorgulama yapılan araç hakkında resmiyete geçmiş herhangi bir kaza varsa, bu sorgulama sonucunda kesin olarak çıkmaktadır. Fakat kaza yapmış araçların hepsi, emniyet müdürlüğü tarafından kayıt altına alınmamaktadır. Öyle ki kaza sonrasında kendi aralarında anlaşan araç sahipleri, tutanak tutmadan, kendi imkanları ile araçlarını tamir ettirebilmektedir. Bu tür durumlarda, bu araçların sorgulamaları sistem tarafından bilinmediği için aracın herhangi bir hasarı olmadığı şeklinde mesaj iletilebilmekledir.
Hasar kaydı sorgulama ücretleri
Hasra kaydı sorgulama, ücretli bir servistir. Tarifeniz ve operatörünüzün ne olduğunu fark etmeksizin, sorgulama yapan tüm vatandaşlardan ortak bir ücret alınmaktadır. SMS ile plakadan hasar kaydı sorgulama bedeli vergiler dahil 4 TL olarak belirlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir