EMEKLİLİK SORGULAMA

Yasal düzenlemeler gereğince sigortalı olarak çalışan her vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmaları kapsamında belirlenen şartları yerine getirmesi halinde emeklilik hakkını elde edebiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında bulunan SSK, BağKur ve Emekli Sandığı sigortaları için emeklilik şartları ve düzenlemeleri farklı şekilde belirleniyor.
Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde bulunan bu sigorta kollarından birisine bağlı bulunan vatandaşların emekli olabilmeleri için en önemli iki madde bulunuyor. Emeklilik için yerine getirmeniz gereken en önemli şartlar emeklilik yaşını doldurmanız ve prim ödenen gün sayısını tamamlamanızdır. SGK’ nın online hizmetlerini kullanarak da emeklilik sorgulama yapabilirsiniz.
Emeklilik Sorgulama Artık Çok Kolay
SGK’ nın resmi web sitesindeki e hizmetler sayfasında bulunan ne zaman emekli olurum uygulaması bu sorgulama işleminizde size en doğru ve en güncel bilgileri sunuyor. Sigortalılığınıza dair sizden istenen bilgileri doğru şekilde girerek, emeklilik için kalan prim gün sayısı, yaş haddi için kalan gün sayısı gibi bilgileri ayrıntıları ile öğrenebilirsiniz.
Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun ne zaman emekli olurum uygulamasında emeklilik sorgulama için öncelikle cinsiyet, doğum tarihi ve hizmete başlama tarihinizi girmeniz gerekiyor. Daha sonra maluliyet ve erken yaşlanma sorularına yanıt vermelisiniz. Sigorta bilgileri için prim ödeme gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayısı, askerlik/sanatçı gün sayısı, fiili gün sayısı, yurtdışı gün sayısı ve 3600 günü doldurduğunu tarihi girerek, gönder tuşuna basmalısınız. Böylece emekliliğiniz için gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz.
SGK EMEKLİLİK SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir