E DEVLET GİRİŞ

İnternet giderek yayılması devlet tarafından da yankı bulmuş ve vatandaşlara daha iyi hizmet verebilmek adına yeni bir sistem geliştirilmiştir. E-Devlet olarak adlandırılan bu sisteme T.C. Vatandaşı olan herkes üye olarak giriş yapabilmektedir. Tüm vatandaşlara açık olan bu sistem sayesinde pek çok işlemi kurumlara gitmeye gerek kalmadan interent üzerinden halletmek mümkündür. üstelik pek çok sorgu sayfası ile birlitke sorgulama işlemlerini de pratik hale getirmektedir. E-Devlet, halk arasında E-Devlet kapısı olarak da adlandırılmaktadır.
E-Devlet kapısına nasıl girilir?
E-Devlet kapısına giriş için ilk olarak üye olmak gerekmektedir. bunun için herkesin PTT şubelerine gitmesi gerekir. PTT şubelerinden T.C Kimlik numaranız ile alacağınız şifre sayesinde sisteme giriş yapabilirsiniz. PTT’den alınacak bu şifreler ücretlidir ve şifreyi almak, E-Devlet’e giriş yapmak için mecburidir. Bu ücret PTT’ye ödenmektedir.
E-Devlet kapısına giriş
İşin PTT ayağını tamamladıktan sonra internet bağlantısı olan her yerden E-Devlet’e girşi sağlamak mümkündür. PTT’den aldığınız şifrenizi giriş yaptıktan sorna değiştirmeniz gerekmektedir. bunun yanında sisteme telefon numaranızı ve mail adresinizi de kayıt ettirmeniz gerekir. Böylece şifrenizi unuttuğunuz takdirde bu yollar sayesinde şifrenizi yenileyebilirsiniz. Aksi halde PTT’ye giderek tekrar şifre almanız gerekir. Bu şifre almak da yine ücretlidir.
E-Devlet’te neler var?
E-Devlet’te askerlikten SGK işlemlerine kadar Devlet’te yapılan tüm işlemler bulunmaktadır.
E DEVLET KAPISINA GİRMEK İÇİN .

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir