E DEVLET ASKERLİK DURUMU SORGULAMA

Her Türk vatandaşı erkeğin 20 yaşına geldiğinde askerliğini yapması yasal olarak zorunludur. Askerlik çağı gelen her Türk erkek vatandaşı Milli Savunma Bakanlığı tarafından kendisi için belirlenen Türk Silahlı Kuvvetleri bölümlerinden herhangi birisinde vatani görevini gerçekleştirmesi gerekiyor. Askerlik görevi, acemi birlik ve usta birliği olarak iki bölümde tamamlanıyor.

Askerlik süresi 6 aya indirildi. Buna göre 6 aylık zorunlu askerlik süresi bittikten sonra isteyenler 6 ay daha maaşlı olarak askerlik yapabilecekler. Yedek subay ve astsubaylar 12 ay askerlik yapacaklar.Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan gönderimlerde acemi birliği ve usta birliği için Türkiye’nin farklı bölgelerindeki kışlalara asker gönderimleri gerçekleştiriliyor.

Askerlik Durumunu Sorgula

Türkiye’de yasal olarak bazı durumlarda askerliğin ertelenebilmesi ve muaf tutulması gibi haklarda söz konusudur. Bu noktada Milli Savunma Bakanlığı’ nın e devlet sistemi üzerinde bulunan online hizmetleri aracılığı kolayca e devlet askerlik sorgulama işlemi gerçekleştirilebiliyor.

E devlet sistemi üzerinden askerlik durumunuzu sorgulayabilmeniz için öncelikle e devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden e devlet şifresi almanız gerekiyor. Aldığınız bu e devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yaparak, e hizmetler sayfasındaki Milli Savunma Bakanlığı online hizmet seçeneklerini açmalısınız.

Bu liste içerisinde askerlik sorgulama işleminiz için askerlik durum belgesi sorgulama seçeneğine tıklayarak, askerlik için aktif durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/askerlik-durum-belgesi-sorgulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir