PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ SORGULAMA

Trafiğe çıkan her araç için verilen ve benzersiz olan araç plakaları, araçlar hakkında yapılan resmi işlemleri kolaylaştırmaktadır. Bu araç plakaları sayesinde araç sahibinden aracın özelliklerine kadar her türlü bilgiye ulaşmak oldukça kolay bir hal almaktadır. Bu özellikle Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de işlerini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında herhangi bir şekilde kazaya karışan, hatalı bir şekilde trafikte seyreden araçlar da plakaları üzerinden şikayet edilebilmektedir. Araç sorgulamaları, ceza ve sigorta bilgileri gibi durumlarda da araç üzerinden sorgulama yaparak bilgi almak mümkündür.
Araç sahibi sorgulama
Araç plakası üzerinden başka birisinin yapamayacağı tek işlem araç plakasından araç sahibinin bilgilerine ulaşmaktır. Bu bilgiler gizli olarak tutulduğundan ve üçüncü şahıslar ile paylaşılmadığından böyle bir sorgulama yapılması mümkün değildir. Ayrıca kişiler böyle bir taleple Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ya da şubelerine gitse dahi herhangi bir şekilde işlem yapılması ve ya bilgi paylaşılması söz konusu olmayacaktır. Bu tür durumlarda kişi bilgisine ulaşmak için şikayet ya da mahkemeye dava açılması gerekmektedir. Sadece bu şart ile kişiye ulaşılarak işlemler başlatılacaktır.
Bunun yanında araç plakasından araç sahibi ile ilgili bilgi almak, sadece araç sahiplerinin kendileri için mümkündür. Bu kişiler, bilgilerini güncellemek, herhangi bir yanlışın olup olmadığını sorgulamak adına kurumlara başvuruda bulunabilir. Bu başvuru sonucunda gerekli tüm işlemler yapılarak bilgilendirme sağlanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir