OKUL ÖĞRENCİ KAYIT SORGULAMA

Üniversiteye kadar eğitimini sürdürecek olan öğrencilerin hangi okulda eğitim alacağı 2014 yılından itibaren online sistemler ile otomatik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle de velilerin ve öğrencilerin hangi okulda eğitim alacağını ve kayıt olacağını online olarak sorgulayarak öğrenmesi gerekmektedir.
E-Okul kayıt yapma
Okul zamanı gelmiş çocukların hangi okulda eğitimine başlayacağı da yine sistem üzerinden otomatik bir şekilde yapılmaktadır. Sistem tarafından otomatik olarak yapılan bu işlemde gözetilen kriter kişinin sistemdeki adresine en yakın olan okulda eğitim almasıdır. Bu nedenle velilerin çocuklarının adresinin güncel olmasına dikkat etmesi gerekir. Özellikle yeni taşınan kişiler için bu işlemin geciktirilmesi çocuğun başka bir ilde kayıt olmasını gerektirebilmekledir. Bu tür durumlarda yaşanan aksaklıklar düzeltilse de kişiler için oldukça zorlu bir işlem dönemini başlatmaktadır.
Öğrenci kayıt sorgulama nasıl yapılır?
Kayıt zamanlarında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyurular ile kayıt yerlerinin belli olduğu kişilere duyurulmaktadır. Bunun ardından kişiler Milli Eğitim Bakanlığı’nın E-Okul sistem üzerinden sorgulama yaparak kayıt yerini öğrenmesi mümkündür. Bu sorgulama sayfasında kişinin T.C. kimlik numarasını girmesi yeterli olmaktadır. Kimlik numarasının girilerek yapılarak sorgulama sonucunda kişinin hangi okulda eğitim alacağı gözükecektir.
Bu sorgulama sonrasında herhangi bir sorun olduğunu düşünüyorsanız ya da sistemin belirlediği okulda eğitim almak istemiyorsanız dilekçe ile Milli Eğitim Müdürlüklerine başvurmanız gerekebilir.
OKUL ÖĞRENCİ KAYIT SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir