SSK YILLIK İZİN

Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan bir kişinin her yıl belli bir süre boyunca izin hakkı bulunmaktadır. Bu izin hakkı, işçi ve işveren tarafından anlaşılarak bir tarih üzerinde anlaşılarak ayarlanır. Bir işçinin izin kullanmama hakkı olduğu gibi işverenin bu hakkı onun elinden alma hakkı bulunmamaktadır. İzin süresinde işçinin çalıştığı yere ve süresine göre çeşitlilik bulunmaktadır.
SSK yıllık izin kaç gündür?
SSK yıllık izninin hesaplanmasında çalışan kişinin iş yerinde ne kadar süredir çalıştığına bakılmaktadır. En az bir yıl aynı iş yerinde çalışılması gerekir. 1 yıl ile 5 yıl arasında bir iş yerinde çalışan kişinin izin gün sayısı 14 gündür. 5 yıl ile 15 yıl arası 20, 15 yılın üzerinde çalışan kişiler için ise 26 gün olarak belirlenmiştir. Bu gün sayıları minimum, kanun tarafından öngörülen süredir. İşveren bu süreyi karşılıklı anlaşmaya bağlı olarak arttırabileceği gibi azaltabilme hakkı yoktur.
Yıllık izinlerde özel kriterler
Yıllık izinlerin verilmesinde bazı özel durumlar mevcuttur. 18 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için çalışma süreleri ne olursa olsun SSK yıllık izin süresi minimum 20 gün olarak belirlenmiştir.
Yıllık izinden kimler yararlanamaz?
SSK yıllık izinde önemli olan bir kişinin, bir iş yerinde bir yılı tamamlamasıdır. Bir yılı tamamlamayanların izin isteme hakkı olmadığı gibi bu konudaki takdir işverendedir. Bunun yanında deneme süresi gibi durumlarda geçirilen süre, toplam iş süresine eklenmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir