ÖĞRENCİ BELGESİ SORGULAMA VE DOĞRULAMA

Herhangi bir eğitim kurumunda eğitim alan ve öğrenci olan kişiler, durumlarını belirtmek için öğrenci belgesi almak durumundadır. Özellikle askerlik gibi Devlet tarafından zorunlu tutulan işlemlerde, eğitim süresi boyunca askerliği erteletmek için bu öğrenci belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan kişilerin öğrenci belgesi alması gerekmektedir. Öğrenci belgesi sorgulama ve doğrulama için internet üzerinden yardım almak mümkündür. E-Devlet sisteminde yer alan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden bu tür öğrencilik işlemleri bulunmaktadır.
Öğrenci belgesi nedir?
Öğrenci belgesi, bir kişinin bir eğitim kurumunda eğitim aldığını gösteren belgedir. Bu belge sayesinde kişinin hangi okulda, hangi bölümde, hangi yıllar arasında eğitim aldığı görülebilmektedir. Bu belge, resmi kurumlar aracılığı ile verildiğinden dolayı resmi bir geçerliliği bulunmaktadır ve belge hakkında sorgulama ve doğrulama işlemleri yapılabilir.
Öğrenci belgesi sorgulama
E-Devlet üzerinden öğrenci belgesi sorgulamak mümkündür. Bunun için öğrenci belgesi sorgulama bölümüne giriş yapılarak ilgili sorgulama alanları doldurulmalıdır. Bunun ardından ilgili öğrenci ile ilgili eğitim durumu belirtilecektir.
Öğrenci belgesi doğrulama
Alınan öğrenci belgelerinin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla internet üzerinden yardım almak mümkündür. E-Devlet üzerinde bulunan belge kontrol aracılığı ile alınan belgenin gerçek olup olmadığı doğrulanabilmektedir. Bu tür işlemler için sisteme E-Devlet üyelik ve şifre bilgileriniz ile girmeniz gerekmektedir.
ÖĞRENCİ BELGESİ SORGULAMAK İÇİN
ÖĞRENCİ BELGESİ DOĞRULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir