SEÇMEN SORGULAMA

Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş olan her vatandaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Her seçim döneminde vatandaşlar kendilerine yakın olan seçim yerlerinde oylarını kullanırlar. Hayatımızda internetin olmadığı zamanlarda bu seçim yerlerini muhtarlıklardan öğrenebilmek mümkündü fakat artık her şey o kadar kolaylaştı ki evden ya da internetimizin olduğu her yerden bu bilgilere ulaşabilmek mümkün hale geldi.
Nerede oy verilir?
Vatandaşların zorluk çekmemesi için seçmen yerleri genellikle seçmenlerin ikamet bölgelerine yakın yerler halinde belirlenmektedir. Yapılan seçmen sorgulama işleminden sonra yanlış bir bilgi varsa ya da uzak bir yer görünüyor ise vatandaşın itiraz etme hakkı da bulunmaktadır.
İnternete seçmen sorgulama yazılarak istenilen bilgiler girilerek sonuçlar öğrenilebilir. İstenilen bilgiler arasında tabi ki her işlemde sorulduğu gibi TC kimlik numarası bulunmaktadır. Bunun dışında aile sıra numarası da istenilen bilgiler arasında yer almaktadır. Aile sıra numarası her vatandaşın kimliğinde bulunan bir numaradır. Nüfusa bağlı olduğu il de bir diğer istenilen bilgidir.
Yurtdışında vatandaşların oy kullanması
Yurtdışında bulunan vatandaşlar da fazla bir işle yapmadan internet üzerinden seçmen sorgulaması yaparak oy kullanacakları yerleri öğrenebilirler. Fakat yine aynı şekilde bilgilerini biliyor olmaları gerekmektedir.
Seçmen sorgulama hataları
Sorulan bilgileri bilmeyen vatandaşlar seçmen bilgilerini muhtarlıklardan öğrenebilirler. Muhtarlara gelen seçmen kâğıtlarını muhtarlar vatandaşlara ulaştırmak ile görevlidirler. Bu seçmen kâğıtlarında tüm bilgiler yer almaktadır. Yanlış bir bilgi ile karşılaşılırsa vatandaşlar itiraz haklarını kullanabilirler.
SEÇMEN SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir