65 YAŞ MAAŞI SORGULAMA

65 yaşının üstünde olan ve maddi yönden herhangi bir geliri bulunmadığından dolayı güçlük yaşayan kişilere devlet tarafından 65 yaş maaşı adı altında maddi destek sağlanmaktadır. Bu kişiler, yaşın haricinde gelir yönünden de bazı kriterler dahilinde inceleyerek sorgulanmakta ve maaş alıp alamayacağına karar verilmektedir. Ülkemizdeki bu işler, Vakıflar Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Her ilde bulunan Vakıflar Müdürlüğü’ne başvuru yaparak 65 yaş maaşından yararlanmak mümkündür.
65 yaş maaşı nasıl sorgulanır?
65 yaş maaşı sorgulaması Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sitesi üzerinden yapılmaktadır. Her ne kadar başvurular yerel bölgelere yapılsa da sorgulama tüm birimlerle entegre olduğundan Türkiye genelinde sorgulamalar yapılabilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda T.C. kimlik numaranızı girmeniz yeterli olacaktır. Ardından sorgulama sonucunda 65 yaş emekli maaşını alıp almadığınız size gösterilecektir. Sorgulama sonucunda herhangi bir hata olduğunu düşünüyorsanız yine Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne başvurabilirsiniz. Başvurunuz sonucunda durum ile ilgili bilgilendirme yine müdürlükten size verilecektir.
65 yaş maaşı nasıl alınır?
Tüm prosedürleri yerine getiren ve başvurusu onaylanan bir vatandaş, maaş zamanları PTT’den yaş maaşını alabilmektedir. Bu maaşı almaya hak kazanan kişiler genelde yaşlı olduğundan ve sağlık sorunları yaşayabildiğinden dolayı PTT’ye giderek maaş almakta zorluk yaşayabilmektedir. Bu tür durumlarda kişilerin varisleri ya da yakınları maaşı onun adına çekerek ona verebilmektedir.
65 YAŞ MAAŞI SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir