UYAP DAVA SORGULAMA

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin kısaltması olarak kullanılan UYAP, Adalet Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulmuş online bir sistemdir. Adalet sistemide en çok sıkıntı yaşanan sorunlardan olan zaman problemi, UYAP sayesinde biraz daha rahatlatılmış ve işlemler daha hızlı bir şekilde yapılmaya başlanmıştır.
UYAP’ın amacı nedir?
UYAP’ın amacı, Adalet Bakanlığı’na bağlı birimlerin birbirleri ile arasında iletişimi sağlamaktır. Ortak ağ üzerinden çalışan program sayesinde iletişim hem hızlı hem de anlık olabilmektedir. Böyle bir durumda da işler eski sisteme göre çok daha hızlı yürütülebilmektedir.
UYAP’ı kimler kullanabilir?
UYAP sistemini, savcılar, hakimler ve avukatlar kullanabilmektedir. Bunun yanında UYAP’ın vatandaşlar için de bilgilendirici bir sorgulama bölümü vardır. Adli sisteme yansımış davalar ile ilgili her türlü bilgiyi sunan UYAP sayesinde vatandaşlar davaları hakkında güncel bilgileri öğrenebilmektedir.
UYAP ceza sorgulama
UYAP üzerinden dava sorgulamanın yanında kişilere verilen cezalar da görüşmektedir. Para cezası alan kişilerin borçları da bu sistem üzerinde gözükmektedir.
UYAP dava sorgulama nasıl yapılır?
UYAP üzerinden borç sorgulama yapabildiniz gibi davalarınızı da sorgulayabilirsiniz. Bunun için açılan sorgulama penceresinde sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Bunun ardından davalarınız hakkında tüm işlemler size sunulacaktır. UYAP işlemleri E-Devlet üzerinden Adalet Bakanlığı bölümünden yapılmaktadır. Sorgulama yapmadan önce E-Devlet bilgilerinizle giriş yapmanız gerekir.
UYAP DAVA SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir