NACE KODU SORGULAMA

Ekonomik alanlarda yapılan özellikle uluslararası işlemlerde sınıflandırma için özel teknikler kullanılır. NACE kodu da bu tür sınıflandırmalardan birisidir.
NACE kodu nedir?
NACE kodu Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması olarak tabir edilir. Genelde altı haneli bir koddan oluşur ve Avrupa’da faaliyetlerini sürdüren işletmelere kurum tarafından verilmektedir. Türkiye’de Avrupa Birliği uyum süreci doğrultusunda NACE kodunun kullanılması teşvik edilmiştir ve kullanılmaya başlanmıştır.
NACE kodu neye göre verilir?
NACE kodu iş kollarına göre ayrılmıştır. Hangi alanda iş yapıyorsanız ona uygun bir NACE kodu size de verilecektir. Bu anlamda özellikle muhasebeciniz size yardımcı olacaktır.  Ülkemizde NACE ile ilgili tüm işlemler bir kuruma devredilmiştir. 2005 tarihinde alınan bir karar ile NACE kodunun verilmesi ile ilgili işlemler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yürütülmektedir.
NACE kodları iş yerlerini tehlike derecesine göre de sınıflandırmaktadır. Buna göre çok tehlikeli, az tehlikeli ve tehlikeli olmak üzere üç farklı tipte derecelendirme yapılmaktadır. Firmanızın NACE kodunda bu detaylar da yer almaktadır.
NACE kodu sorgulama
NACE kodunuzu internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından online sorgulama servisi hizmete sunulmuştur. Bu sisteme giriş yaptığınızda anahtar kelimeleriniz ile birlikte sorgulama yaparak firmaların NACE kodlarını öğrenmeniz mümkündür. Bu internet üzerinden ücretsiz bir şekilde sunulan bir işlemdir.
NACE KODU SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir