VERGİ DAİRESİ BORÇ SORGULAMA

Kişilerin kazançları ve sahip olduğu taşınır ve taşınmaz gayrimenkullerden devlet tarafından vergi alınmaktadır. Oldukça kapsamlı olan bu konuda vatandaşlar zaman zaman üzerlerine çıkan vergi borçlarını öğrenemediği için ödemeyebilmektedir. Bu tür durumları önlemek adına devlet tarafından online vergi dairesi borç sorgulama sistemi açılmıştır. Vergi dairesinin sunduğu bu hizmet sayesinde vatandaşlar vergi borçlarını kolaylıkla öğrenerek aynı sistem üzerinden kredi kartı ile ödeyebilmektedir.
Vergi borcu sorgulama
Vergi borcu sorgulama işlemleri Vergi Dairesi’nin resmi sitesi üzerinden yürütülmektedir. Online olarak yapılan bu işlemlerden herhangi bir ücret tahsil edilmez. Sorgulama yapmak için sorgulama sayfasına giriş yaparak gerekli bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır.
Vergi borcu sorgulaması nasıl yapılır?
Vergi borcu sorgulamada sorgulama ekranında yer alan T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdan seri numarası, anne kızlık soyadı gibi bilgilerinizi girmeniz gerekir. Ardından hakkınızda vergi borcu olup olmadığı sistem tarafından belirtilecektir. Vergi Dairesi ile eş zamanlı çalışan bu sistemde vergi borcunuzun gözükmemesi, vergi borcunuzun olmadığını göstermektedir. Fakat zaman zaman sistemsel sorunlar da yaşanabilmektedir.
Vergi borcu ödemesi
Vergi borcu sorgulamanızın ardından vergi borcunuz gözüküyorsa online olarak ödemeniz de mümkündür. Aynı sistem üzerinden kredi kartınız ile vergi borçlarınızı kolayca ödeyebilirsiniz. Dilerseniz online sistem yerine vergi dairelerine de giderek borcunuzu ödeyebilirsiniz.
VERGİ DAİRESİ BORÇ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir