ÖZÜRLÜ MAAŞI SORGULAMA

Özürlü maaşı devlet tarafından özürlü vatandaşlara verilen, onların yaşamlarını kolaylaştırmak için verilen bir maaştır. Bir kişinin özürlü maaşı alabilmesi için belli bir oranda özür raporunun olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra muhtaç ve düşkün olması da aranan şartlardır.
Özürlü maaşını kimler alabilir?
18 yaşından büyük bir kişi tam donanımlı bir engelli raporu ve gelirinin olmadığını eğer kanıtlarsa devlet tarafından bu maaşı alabilir. Engelli maaşı alabilmek için gerekli olan rapor yalnızca devlet hastanelerinden alınabilir, özel hastanelerden alınamaz alınsa bile geçerli kabul edilmez.
Özürlü maşı almak isteyenler ilk olarak başvuru yapmalıdırlar. 2022 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan kişilerin Özürlü maaşı verme işlemleri defterdarlık aracılığı ile vatandaşlardan alınan başvuru evraklarının, il/ilçe kurulu tarafından verilen muhtaç kararı ile birlikte sosyal güvenlik kurumuna ulaşmasının ardından geçerli olacaktır.
Özürlü maaşı için kimler başvurabilir?
Özürlü maaşına sosyal güvenlik kurumuna prim ödemeyenler, muhtaçlık sınırından az geliri olanlar, valilik ve kaymakamlıklarca tespit edilenler ve %40 ve üzeri özürlülükleri olan kişiler başvurabilirler. Aksi taktirde başvurular kabul edilmeyebilir.
Özürlü maaşı ne zaman verilir?
Tüm şartları taşıyan kişilere maaş bağlanır ve bu maaş her ay değil, üç ayda bir verilmektedir. Her yılın Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında verilir.
Özürlü maaşı başvuruları tamamlandıktan daha sonra sorgulama internet üzerinden ya da gerekli kurumlarda yapılabilir. Fakat vatandaşlara sağlanan kolaylık özürlü maaşı sorgulama işlemi internet üzerinden rahatlıkla bakılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir