DOMAİN SORGULAMA

Günümüz modern teknolojisi sayesinde artık internetin hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Özellikle de internetin son derece zengin bir platform olması sayesinde pek çok farklı alandaki ihtiyacın ve işletim çok daha hızlı bir şekilde yapılabiliyor olması internetin çok daha yoğun şekilde kullanılmasına neden oluyor.
Türkiye’de de internet kullanım oranları her geçen gün büyük bir hız ile artıyor. Alışverişten resmi işlemlere kadar pek çok alandaki işlem artık internetten yapılıyor. Daha hızlı ve daha kolay şekilde işlem yapılabiliyor olması interneti, insanın yaşamı içerisinde son derece önemli bir noktaya yerleştiriyor. Bu noktada artık internette yer almak hem bireysel hem kurumsal hem de kamusal alanlarda elzem hale geldi.
Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?
İnternette yer almanın en önemli koşulu da elbette ki web siteleridir. Bir web sitesi açabilmek için öncelikle ilgi çekici ve ideal olan bir domain ismi belirlemek olacaktır. Sorgulama.biz.tr gibi site içeriğine yönelik bir domain adının belirlenmesi son derece önemlidir. Ayrıca günümüzde birbirinden farklı olarak com, net, biz, tv, org ve tescil gerektiren com.tr uzantıları bulunmaktadır. İstediğiniz bir domain’ in kullanıp kullanılmadığını yani boş olup olmadığını domain sorgulama işlemi ile kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
İnternette yer alan domain tescil kuruluşlarının online domain sorgulama ekranından domain adını uzantıları ile birlikte sorgulayarak, boş olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca domain’ in alımı için herhangi bir engel bulunmaması halinde birkaç dakika içerisinde domain adını alarak, bir web sitesi açabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir