ASKERLİK PARASI SORGULAMA

Asker, Türk vatanını vatandaşlarını korumak için orduda görev alan, herhangi bir harp durumu için eğitilen kişilere verilen genel isimdir. Askerliğin bazı rütbeleri vardır. Er, erbaş, onbaşı çavuş, astsubay, subay, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albaydır.
Silahlı kuvvetlerdeki en düşük rütbe er rütbesidir. Türk vatandaşı olan her erkek belirli bir yaşa geldiğinde askerlik görevini yapmak zorundadır. Genellikle bu askerler er rütbesinde görev yaparlar. Askerlerin yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaçları askeriye tarafından karşılanır. Diğer ihtiyaçları için ise silahlı kuvvetleri tarafından askerlik yapan kişiye askerliği boyunca her ay düzenli olarak bir miktar askerlik parası ödenmektedir.
Askere yardım amaçlı ihtiyaçlarını karşılayabilesi için ödenen bu ücret devlet tarafından belirlenir. Ve askerin rütbesine göre miktar değişiklik gösterebilir. Askerlik parası olarak adlandırılan bir diğer ödeme ise maddi durumu iyi olmayan asker ailelerine ödenen paradır.
Askerlik görevini yapan kişi bekâr ise annesinin, evli ise eşinin hesabına askerlik parası yatırılmaktadır. Bu ödeme kişi askerlik görevini tamamlayana kadar devam etmektedir.
ASKERLİK PARASI SORGULAMA İÇİN :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir