SSK PRİM SORGULAMA

Sosyal Sigortalar Kurumu’nun kısaltması olarak kullanılan SSK, günümüzde işçilerin yaşam sigortasıdır. Önceden SSK olarak kullanılan ve devlet tarafından sunulan bu hizmet SGK adı altında birleştirilmiş ve daha kapsamlı bir şekilde sunulmaya başlamıştır.
SSK prim nedir?
SSK prim, çalışan kişilerin işveren tarafından ödenen ücretidir. SSK prim, kişinin emekli olması için ödenmelidir. Ayrıca kişinin sigortanın ayrıcalıklarından yararlanması için sigortanın eksiksiz bir şekilde yatırılması gerekmektedir. kesinti halinde ya da hiç yatırılmaması durumunda  kişilerin bazı haklarından yararlanması mümkün değildir.
SSK Prim ödemesi nasıl yapılır?
SSK prim ödemesi çalışan kişilerin işvereni tarafından SGK’ya yatırılmaktadır. Günümüzde belli şartlara bağlanmış olan bu durum devlet tarafından zorunlu koşulmuştur. İşçi çalıştırmak isteyen her kurum ya da kişi bu güvenceyi işçisine sunmak durumdadır. Aksi halde ceza yaptırımları uygulanmaktadır.
SSK prim sorgulama
SSK prim sorgulama, kişilerin sigorta hesabı ile ne kadar ödendiğini, kaç günü olduğunu göstermetedir. Bu nedenle SSK’sı olan herkesin sürekli sorguladığı ve başvurduğu bir şeydir. İnternet üzerinden yapılan bu sorgulamalar ücretsiz olduğu gibi kişiler için oldukça bilgilendiricidir. Bu sorgulamalarla SSK hizmetini takip eden bir kişi, işvereninin primlerini ödeyip ödemediğini de kontrol edebilmektedir.
SSK prim sorgulama için E-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet üyelik bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra ilgili menü altından tüm sigorta sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.
SSK PRİM SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir