TRAFİK CEZASI İTİRAZ

Trafikte araçlara kesilen cezalar, bazen hatalı olabilmektedir. Araç sahibine detaylı bir şekilde iletilen ceza ile ilgili herhangi bir hata olduğu düşünülüyorsa, bu tür durumlarda araç sahibinin cezaya itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Cezaya itiraz etmek için kişilerin şahsen başvuruda bulunası gerekir. İnternet üzerinden böyle bir imkan henüz mümkün değildir.
Trafik cezasına itiraz nasıl edilir?
Adınıza gelen bir trafik cezasına itiraz etmeniz için evraklarınız ile birlikte trafik mahkemelerine başvuru yapmanız gerekir. Trafik mahkemeleri dışında herhangi bir kuruma itirazda bulunmanız herhangi bir işlem yapılmasını sağlamayacaktır. Cezanın iptal edilmesi ve sistemden silinmesi için trafik mahkemeleri tarafından verilen bir kararın olması gerekmektedir. Mahkemeye başvurmadan önce tüm evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir.
Trafik cezasına itiraz için gerekli evraklar
Trafik cezasına itiraz edecek araç sürücüsünün eksiksiz bir şekilde evraklarını mahkemeye sunması gerekir. Bu evraklar, dava başvuru dilekçesi, trafik cezasının karar tutanağının fotokopisi, trafik cezasının tebligat fotokopisi, ceza kesilen kişinin ehliyet ve kimlik fotokopileri, araç ruhsat fotokopisidir. Bu evrakların hepsi alınarak
İtiraz sonucu nasıl belirlenir?
Gerekli evraklar ile birlikte başvuru yaptıktan sonra, konuyla ilgili işlemler başlatılacaktır. Her ne kadar mahkemeye başvuru yapılmış olunsa da herhangi bir şekilde mahkemenin olması, kişinin hakim karşısına çıkması gibi durumlar söz konusu değildir. Konuyla ilgili yapılan incelemeler sonucunda kişinin itirazı haklı bulunursa gerekli iptal işlemleri yerine getirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir