SİGORTAM ÖDENİYOR MU?

Sigorta, günümüzde çalışan herkes için çok önemlidir ve işveren tarafından işçilere sağlanmaktadır. Fakat zaman zaman bu konu suiistimal edilebilmekte ve kişiler mağdur olabilmektedir. Bu tür durumları önlemek adına internet üzerinden sorgulama yapılarak sigortanın ödenip ödenmediği öğrenilebilmektedir.
Sigorta zorunlu mu?
Günümüzde pek çok sektörde işçi çalıştırmak için sigortanın ödenmesi gerekmektedir. Devlet tarafından bir zorunluluk olan bu işlemde olası bir şikayet durumunda ağır cezalar verilmektedir. Bu nedenle bir iş yerinde çalışan kişi, işvereninden bunu talep edebilmektedir. Bu işçilerin yasal bir hakkıdır.
Sigortayı kim öder?
Sigorta isteğe bağlı olarak ödenebildiği gibi bir yerde çalışan kişinin sigortasını işveren ödemektedir. Bunun için işçiden herhangi bir ücret ya da eylem beklenemez.
Sigorta nasıl sorgulanır?
Sigortası ödenen bir kişi internet üzerinden sigorta durumunu sorgulayabilir. Bu sayede sigortasının düzenli olarak ödenip ödenmediğini kontrol edebilir. Olası bir ödenmeme durumunda itiraz hakkı bulunmaktadır. Bunun için gerekli başvuruları SGK kurumuna yapabilirsiniz.
İnternetten sigorta sorgulama
Sigorta sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle sigorta hakkında bilgi almak isteyen kişiler E-Devlet sistemine üye olmalıdır. Aksi halde sorgulama işlemi yapılamayacaktır. Üyelik işlemleri gerçekleştirdiğinizde E-Devlet’in Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan sigorta türlerinden size uygun olanı tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. Üstelik sadece sigortanızın ödenip ödennmediğini
SİGORTANIZI SORGULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir