ARAÇ MUAYENE CEZASI SORGULAMA

Aracınızın muayenesini yaptırmanız yasal olarak zorunludur. Daha güvenli trafik için devlet tarafından yasal zorunluluk haline getirilen araç muayene uygulamalarının düzenli olarak yaptırılması gerekiyor. Aracınızın trafiğe çıkabilmesi için yasal olarak araç muayenesinden geçer rapor alması gerekiyor. TUVTÜRK tarafından gerçekleştirilen bu araç muayene uygulamaları ile aracınızın trafiğe uygunluğu kontrol edilerek, trafiği güvenlik açısından riske edip etmediği denetleniyor.

Aracınızın muayenesini yıl içerisinde belirlenen takvime göre TUVTÜRK muayene istasyonlarında yaptırmanız gerekiyor. Aracınızın son muayenesindeki geçerlilik süresinin dolması halinde trafik ekiplerince araca el konulma cezası uygulanıyor. Bu yüzden kesinlikle aracınızın muayenesini aksatmadan yaptırmanız gerekiyor.

Aracının Muayene Cezası Ne Kadar Öğren

Aracınızın muayenesini geçerlilik süresi dolmasına karşın yaptırmamanız durumunda muayeneyi yaptırırken gecikme bedeli ödemeniz gerekiyor. Gecikme bedelinin hesaplanması muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin % 5’ i olarak belirlenir. Aracınızın trafikten çekilmesi ve sonra yeniden trafiğe girmesi üzerine alacağınız trafikten çekildiği belgelenebilmesi halinde gecikme bedeli alınmaz.

Bu gibi durumlarda ödemeniz gereken araç muayene gecikme bedelini TUVTÜRK’ ün resmi sitesinde bulunan online hizmet sayfasından gecikme bedeli ekranında araç muayene cezası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

TUVTÜRK resmi sitesinde araç muayene cezası sorgulama işleminiz için aracınızın cinsi, muayeneye gideceği tarih ve son muayene geçerlilik süresi bilgilerini girmeniz gerekiyor. Sorgula butonu aracılığıyla da aracınızın muayene gecikme bedelini öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda aracınızın muayene ücretini, gecikme cezasını ve genel toplam tutarını detaylı şekilde görüntüleyebilirsiniz.

ARAÇ MUAYENE CEZASI SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir