ÖSYM NUMARASI SORGULAMA

Türkiye Cumhuriyeti okullara öğrenci alırken ya da herhangi bir kuruma memur alımı yaparken vatandaşları sınavlara tabi tutmaktadır. Ve bu işlemleri T:C: ölçme ve yerleştirme merkezi tarafından yürütülmektedir. Ölçme ve yerleştirme merkezi sınava giren kişilerin sonuçlarını, sınav tarihlerini ve pek çok bilgiyi paylaşmaktadır.
Vatandaşlar bu bilgilere kurumun şubelerinden ulaşabileceği gibi kurumun internet sitesinden de öğrenebilirler. Bu kurumun internet sitesine girebilmek için kişinin bazı bilgilere ihtiyacı vardır. Bu bilgilerden ilki devletin her vatandaşa verdiği kimlik numarasıdır. Bunun yanı sıra sisteme giriş yapılabilmesi için kişinin şifresinin de olmadı gerekmektedir. Bu şifre sadece ölçme ve yerleştirme merkezinin şubelerinden kişinin kendisi tarafından alınabilmektedir. Şifre bir kez alındıktan daha sonra unutulmadığı taktirde kullanılmaya devam edilebilir.
ÖSYM kurumunun bazı işlemleri yapması için kişiye ait ÖSYM numarası bulunması gerekmektedir. Bu numara kurum tarafından verilmektedir. Unutulduğunda kurumun sitesinde ÖSYM sorgulama işlemi yapılabilmektedir.
ÖSYM numarasını bilen bir kişi kuruma ait işlemleri daha kolay yerine getirebilmektedir. Çünkü bu numara sadece kişinin kendisine ait olmakta ve kimlik numarası yerine geçmektedir. Bazı işlemlerde bu numara mutlaka gerekmektedir ve bilinmediği taktirde kişi istediği işlemi gerçekleştirememektedir. Eğer kişi ÖSYM numarasını unuttuysa internetten arama yaparak sisteme giriş yapabilir. Sistemde kimlik numarasını ve şifresini girmesi gerekmektedir. Bu istenilen bilgileri girdikten daha sonra ÖSYM numarasını öğrenmiş olacaktır.
ÖSYM NUMARASI SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir