İLAÇ KATKI PAYI MUAYENE ÜCRETİ SORGULAMA

Vatandaşlar doktora muayene olduktan sonra yazılan ilaçları eczanelerden alırken ortaya çıkan ilk masraf katkı payıdır. Katkı payı, sağlıkla ilgili hizmetlerden faydalanabilmek için sağlık sigortalısının ödemesi gereken tutar anlamına gelmektedir.
Her türlü tedavilerde ve alınan ilaçlarda katkı payı alınmaktadır. Bu katkı payı miktarı kişinin emekli olup olmadığına göre değişmektedir. Çalışmaya devam eden sigortalı kişilerden ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden %20 oranında katkı payı alınmaktadır. Emeklilerde ise bu katkı payı daha düşük uygulanmaktadır. Emekli olan vatandaşlara ve onların bakmakla yükümlü olan kişilere uygulanan katkı payı oranı %10’dur.
Yani uygulanan katkı payı şu şekilde açıklanabilir: eğer 10 liralık bir ilaç alınıyorsa sigortalılara uygulanan katkı payı parası 2 liradır. Emeklilere ise 1 lira katkı payı uygulanmaktadır. Katkı payının uygulanmasındaki amaç SGK bütçesini desteklemektir.
Eczanelerden alınan bir diğer ücret ise muayene bedelidir. Hastalardan alınan muayene ücreti gidilen sağlık kurumunun niteliğine göre değişiklik göstermektedir. Eğer vatandaş üniversite hastaneleri, araştırma hastaneleri gibi kurumlarda muayene olduysa 5 lira muayene ücreti ödeyecektir. Eğer özel sağlık kuruluşlarına muayene olduysa uygulanan muayene katılım bedeli 12 liradır.SSK ilaç katkı payı ve muayene ücreti sorgulama işlemi internetten rahatlıkla yapılmaktadır. İnternette yapılan sorgulama sonrasında açılan ekrana istenilen bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler arasında ilk olarak TC kimlik numarası yer almaktadır. Eğer TC kimlik numarası bilinmiyorsa tahsis numarası da girilebilir. Bir diğer istenilen bilgi ise kesinti yılı ve kesinti dönemidir. Bu bilgiler girildikten sonra istenilen bilgilere ulaşılabilir.
İLAÇ KATKI PAYI MUAYENE ÜCRETİ SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir