EHLİYET CEZA PUANI SORGULAMA

Teknolojinin hızla geliştiği, trafikte araç sayısının her geçen gün katlanarak artmakta olduğu bugünlerde trafikte güvenli seyahatin sağlanabilmesi amacı ile trafik kuralları ve kurallara uymayanlar için cezai uygulamalar bulunuyor. Bu kapsamda çeşitli trafik kuralı ihlallinde araç sürücülerinin ehliyetlerine ceza puanları işleniyor.
Bu ceza puanlarının 100’ ü aşması durumunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından araç sürücüsünün ehliyeti geçici süreliğine geri alınır. Bu 100 puanın son bir yıllık süreç içerisinde oluşması gerekliliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Araç sürücülerinin trafik kurallarını ihlal etmelerinde caydırıcı bir etki yaratabilmek ve bu konuda ısrarcı olan kişilerin trafikte yer almamasını sağlamak amacı ile bu şekilde bir uygulama gerçekleştiriliyor.
Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Öğrenilir?
E devlet sisteminde Emniyet Genel Müdürlüğü online hizmet uygulaması olan sürücü belgesi ceza puanı sorgulama uygulaması üzerinden kolayca ceza puanı sorgulaması yapılabiliyor. Güncel olarak sürücü belgesinin ceza puanın var olup olmadığını ve varsa ne kadar olduğunu öğrenebilme imkanı sunan bu uygulama için PTT şubesinden bir e devlet şifresi alınması ve kimlik doğrulama işlemi sırasında sisteme girişte TC kimlik numarası ve bu şifrenin girilmesi gerekiyor.
Ceza puanı sorgulama için e devlet sisteminde belge numarası, il ve ilçe bilgilerini girerek sorgula butonuna tıklanması gerekiyor. Böylece en güncel sürücü belgesi ceza puanlarının her bir ayrıntısı ve detayı ile birlikte görebilmek mümkündür. Üstelik günün her saatinde bu sorgulama e devletten yapılabiliyor.
EHLİYET CEZA PUANI SORGULAMA İÇİN:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir