HGS KAÇAK GEÇİŞ SORGULAMA

Köprü ve otoyollarda bulunan gişelerden geçiş sırasında ortaya çıkabilen yoğun trafik sıkışıklığına çözüm olması için geliştirilen HGS sistemi geçtiğimiz yıl içerisinde tüm Türkiye’de aktif olarak araç sahiplerinin hizmetine sunuldu. Bu yeni geçiş sistemi ile birlikte köprü ve otoyollardaki gişelerden kartlı geçiş dönemi sona erdi. Üzerinde çip bulunan bir etiket olan bu yeni sistemdeki işleyiş sayesinde köprü ve otoyollarda hiç durmadan geçiş yapabilme imkanı sunuyor.

13
PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü ortaklaşa çalışması ile geliştirilen HGS sistemine dahil olabilmek için herhangi bir PTT şubesine başvuruda bulunulması gerekiyor. Aracın ön camına yapıştırılacak bu ufak çipli etiket ile gişelerden hızlı geçiş sağlanabiliyor. Ancak bu geçişler sırasında bakiye yetersizliği dolayısıyla ya da farklı ihlaller nedeni ile kaçak geçiş gerçekleştiren araç sahipleri olabiliyor.
HGS Kaçak Geçiş İhlali Nereden Sorgulanır?
Bu gibi araç sahipleri araçlarının plakası için HGS kaçak geçişi bulunup bulunmadığını PTT’ nin online hizmetleri arasında bulunan HGS kaçak geçiş sorgulama ekranında sorgulayabilirsiniz. Günün her saatinde yapılabilen bu sorgulama ile aracınızın plakasına uygulanan köprü veya otoyollardaki gişelerden kaça geçiş bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.
HGS kaçak geçiş sorgulama işlemi için PTT’ nin uygulama sayfasında araç plaka numaranızı girmeniz ve güvenlik kodu karakterleri ile doğrulama yaparak sorgula seçeneğine tıklamalısınız. Ancak bu sayfadaki verilerin bilgi amaçlı olduğu ve son 2 ila 3 gün içerisindeki geçiş ihlali kayıtlarının henüz sisteme yansımamış olabileceğini unutmamalısınız.
HGS GEÇİŞ İHLALİ SORGULAMA İÇİN:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir