SSK AFFI

Eski adı ile Sosyal Sigortalar Kurumu, günümüzdeki adıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na ülkemizde çalışan tüm işçiler bağlı durumdadır. Bu nedenle de Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden milyonlarca kişinin hesabı bulunmaktadır. Bu hesaplar üzerinden prim ödemeleri gibi tüm sigortalıların işlemleri yapılmaktadır. SSK’da prim ödemelerinden kaynaklanan ve ya BAĞ-KUR güvensi olanların da BAĞ-KUR’dan kaynaklı borçları olabilmektedir. Ödenmediği durumlarda faiz uygulanan bu borçlar için devlet zaman zaman SSK affı çıkarabilmektedir. Bu tür durumlarda borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlara bir imkan tanınmakta ve borçları daha kolay şartlar dahilinde ödemesi sağlanmaktadır.
SSK affı nedir?
SSK affı, SSK’da kayıtlı herhangi bir borcu olan vatandaşın, bu borcunu tekrar yapılandırarak taksitlendirme işlemine girmesine denmektedir. Günümüzde çeşitli zamanlarda SSK affı çıkartılarak vatandaşlara kolaylık sağlanmaktadır. Bu konuda bir affın çıkması için kesin bir tarih bulunmamaktadır. SSK affı çıkartılmasındaki yetki, devletin ilgili organları tarafından tespit edilmekte ve af çıkartma hükmü verilmektedir.
SSK affından nasıl yararlanılır?
SSK affından yararlanmak isteyen vatandaşların af çıktığı andan itibaren kurumlara giderek başvurması gerekir. Devlet, af çıkardığında ödeme konusunda çeşitli uygulamalar da belirlemektedir. Bu belirtilen düzenlemelere göre borçlarını tekrar yapılandırmak isteyen vatandaşlar başvuru sırasında gerekli bilgilendirmeyi alacaktır. Kişilerin başvurusunun ardından yapılacak kısa bir incelemenin ardından af kriterlerine uyan vatandaşların SSK hesaplarında yeniden bir yapılandırmaya gidilecek ve kişiye yeni bir ödeme planı çıkartılacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir