ÖZEL PLAKA SORGULAMA

Araç alan bazı kişiler aracın plakasını kullanmak yerine kendi istedikleri plakayı kullanmayı tercih etmektedirler. Bu plakada kimi zaman sevdiklerinin isimleri ya da isimlerinin baş harfleri, kendilerinin isimleri ya da baş harfi kimi zaman ise bulundukları şehirlerin isimlerinin yer almasını istemektedirler.  Bu plaka onlara özel olup araç sahibi için özel anlam taşımaktadır. Bazı şirket sahipleri şirkete ait araçların plakalarında şirket isimlerinin yer alamsını istemektedirler. Bu da özel plakaya girmektedir.
Özel plaka almak isteyen bir kişi ilk olarak istediği plakanın boş olup olmadığını kontrol etmelidir. Özel plaka sorgulama işlemi internet üzerinden rahatlıkla yapılmaktadır.
İstenilen plakanın boş olduğu öğrenildikten daha sonra özel plaka işlemlerini gerçekleştirmek için trafik tescil şube müdürlüğüne başvuru da bulunmalıdır. Çünkü özel plaka işlemleri burada yapılmaktadır. Bulunduğunuz yerdeki trafik tescil şube müdürlüğüne giderek tescil talebinizi iletmelisiniz. Eğer sıfır bir araç alacaksanız bu işlem daha kolay yapılacaktır.
Özel plaka sorgulama işlemi yapılırken kişinin TC kimlik numarasını ve e-devlet şifresini biliyor olması yeterlidir. Özel plaka alım işlemleri ilden ile değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde bu alım işlemleri daha da zordur. İstenilen bağış miktarı büyük şehirlerde daha da artmaktadır. Eğer istediğiniz plaka başka biri tarafından daha önceden satın alındıysa yapacağınız bağışın yanında satın alan o kişiye de belli bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir. Özel plakalarda yer alan ifadelerin Türkiye cumhuriyeti kanunlarına aykırı olmamak zorundadır.
ÖZEL PLAKA SORGULAMA İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir