HAVA TAHMİN RAPORU SORGULAMA

Bir ülke, bölge ya da merkezde belirli bir zaman dilimi içerisinde görülecek meteorolojik olayların gözlemlenerek tahminlerle önceden belirlenmesine hava tahmini denir. Gelecek günlerde havanın nasıl olacağını sıcaklık, yağmur, rüzgar gibi hava olaylarının nasıl gelişeceğini hava tahmini raporu sayesinde öğrenebilmekteyiz. Aslına bakarsak hava tahmin raporunun hazırlanması, bizim hava durumunu öğrenmemiz kadar kolay değil. Gelişen teknoloji sayesinde cep telefonlarımızdan bile hava raporunu öğrenebiliyoruz.

Bir hava tahmin raporunun hazırlanması için bazı önemli aşamalardan geçmesi ve detaylı araştırmalar yapılarak bilimsel sayılabilecek sonuçların sunulması önemlidir. Bu aşamalar sırasıyla gözlem, analiz ve tahmin olarak sıralanabilir. Hava tahminlerinde gözlem yapmanın da bazı aşamaları vardır. Bunlar; yer gözlemleri, gemi gözlemleri, yüksek atmosfer gözlemleridir.

Hava tahmin raporu zaman periyotlarına göre hazırlanır. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli olarak üçe ayırabiliriz. Ayrıca 5 günlük hava tahmini, 7 günlük hava tahmini, 15 günlük hava tahmini şeklinde de adlandırılmaktadırlar. Kısa vadeli tahminler 0-72 saat aralığını kapsarken, orta vadeli olanlar 72 saatten 10 güne kadar, uzun vadeli tahminler ise 10 günden daha fala bir zaman dilimi için tahmin içerir.
METEOROLOJİ HAVA TAHMİN RAPORU SORGULAMA İÇİN :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir