SSK MAAŞ BORDROSU

Bir yerde çalışan kişilerin sigortalı olması zorunlu kılınmıştır. Bu nedenle de işverenlerin işçilerinin her biri için sigorta yapması ve her ay primlerini ödemesi gerekmektedir. Bu tür durumlarda işçi ile işveren arasında sorun çıkmaması adına bordro düzenlenmekte ve ay sonunda teslim edilmektedir. İşçi bu bordroyu imzalayarak alarak sigortasının düzenli bir şekilde ödendiğini de görmektedir.
Maaş bordrosu nedir?
Maaş bordrosu her ay işçi için çıkarılan bir belgedir. Bu belgede kişinin aylık sigorta dökümü yer almaktadır. Bu belge sayesinde kişinin ay içerisinde kaç gün çalıştığını, ne kadar izin yaptığını ve ne kadar ücret aldığını görmek mümkündür. Maaş bordrosu kişinin düzenli bir şekilde çalıştığı iş yerinde ne kadar ücretle çalıştığını gösteren belgedir. Özellikle kişilerin kredi gibi başvurularında maaş bordrosu istenmektedir. Maaş bordrosu bir ay önceden takip etmektedir ve kişinin çalıştığı ayın sonunda kişiye teslim edilir. Bu nedenle kredi başvurusu gibi durumlarda son güncel bordroyu temin etmeniz yeterli olacaktır.
Maaş bordrosu nasıl alınır?
Devlet kurumlarının dışında çalışan kişiler, işletmenin ilgili muhasebesi üzerinden bu maaş bordrolarını alabilirler. Bunun yanında her ay için maaş bordrosu sorgulaması yapmak mümkündür. Maaş bordrosu sorgulamaları E-Devlet üzerine taşınmıştır. Bu nedenle maaş bordrosu sorgulamak isteyen vatandaşların E-Devlet üzerinden ilgili sorgulamaya girerek sorgulama yapması gerekir. Bunun için herkesin E-Devlet üyeliği olması gerekmektedir.
SSK MAAŞ BORDROSU İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir