NAFAKA ÖDEMEME CEZASI

Evlenen kişilerin ayrılması halinde nafaka durumu söz konusu olabilmektedir. Bu konuda bazı mevzuatlar hazırlandığı gibi kişilerin talep etmesi halinde nafaka zorunlu olabilmektedir. Ayrılık sonrasında mahkeme tarafından bu konuda kesin kararlar verilmekte ve kişilerin bu kurallara uyması gerekmektedir.

Nafaka ücreti erkek tarafından ödenmektedir. Nafaka ücretinin ödenmemesi halinde çeşitli haklar ve mağduriyetler ortaya çıkmaktadır. Nafaka ödemeyen kişinin bu konuda ciddi cezalar ile karşılanabilmesi de mümkündür. Bu bakımdan nafaka ödemekle yükümlü kişilerin ödemelerini almaması gerekmektedir. mahkeme tarafından verilen karar kesindir. Bu bakımdan dolayı ödemelerin aksatılmaması sorun yaşanması önleyecektir.

Cezası Ne?

Nafaka ödemeyen kişilere hapis cezası verilmektedir. Kişi nafaka ödemedikten sonra durumun adli makamlara bildirilmesi ile birlikte mahkeme süreci başlatılacak ve bu konu ile ilgili mahkeme tarafından karar verilecektir. Resmi mevzuatlarda belirtilen bilgiler dahilinde kişilerin nafaka ödenmemesi halinde alacağı ceza 3 ay hapis cezası olmaktadır. 3 ay hapis cezası alan kişiler bu cezasını çekmelerine karşın nafaka ödemek ile hala sorumludur. Bu  bakımdan nafaka ödememek gibi bir durum söz konusu olmadığı gibi kişileri ödemelerini mutlaka yapması gerekecektir. Ödeme işlemlerinin yapılmaması ceza alınmasını sağlayacak gibi işlemlerin tekrarlanmasında cezalar da tekrarlanacaktır.

Ayrılık davasında kişinin nafaka ve ayrılık sonrasındaki davranışlarıyla ilgili resmin mevzuatlarla ilgili kesin kararlar verilmekte ve detaylı bir şekilde açıklama yapılmaktadır. Bu bakımdan kişiler bu tip yapılan yaptırımlara maruz kalmamak adına verilen kararı dikkatli bir şekilde incelemeli ve bu doğrultuda işlemleri sürdürmelidir. Nafaka cezası mahkeme tarafından verilen kararları uyulmaması halinde farklı cezaların verilmesi de söz konusu olabilecektir.

Bu bakımdan kişilerin bu tür konularda herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına dikkatli olması gerekecektir. Türkiye’de görülen davalarda mahkemeler tarafından verilen kararlar örnek teşkil ettiği gibi kişiler bu konularda araştırma yaparak farklı konular hakkında bilgi alabilme imkanına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir