HİNT KENEVERİ YETİŞTİRME CEZASI

Türkiye’de bazı ürünlerin yetiştirilmesine yasaklamalar ve kısıtlamalar getirilmiştir . Bu bakımdan bu ürünleri yetiştirmek isteyen kişilerin mutlaka resmi olarak müracaat yapması ve isimleri alınmasıyla birlikte kontrollü bir şekilde üretimlerini sürdürmesi gerekmektedir . Türkiye’de yasaklanan ve en çok kaçak yollarla üretilen bitkilerin başında hint keneviri gelmektedir. Hint keneviri özellikle uyuşturucu ve esrar tüketimini etkilediğinden dolayı yasaklanmıştır ve aynı zamanda bitki oldukça zararlıdır . Çeşitli amaçlar için üretilen bu bitkilerin kontrol dahilinde üretilebilmesi adına çeşitli mevzuatlar hazırlanmış durumdadır ve yöneticilerin mutlaka bu mevzuatlara uyması gerekmektedir. Mevzuatların ardından yapılacak işlemler sornasında kişilerin herhangi bir cezası alması mümkün olmayacaktır . Mevzuatlara uygun olmayacak şekilde hint keneviri yetiştiren kişilere ise yapılan ürünlerin durumuna göre ceza verilmektedir. Üretimlerin ticari olarak yapılması halinde 12 yıla kadar hapis cezası verilmektedir . Fakat kişilerin kendi tüketimi için bu ürünü etmesi halinde verilecek olan cezada indirime gidilmektedir. Bu tür durumlarda kişilere 7 ile 12 yıl arasında bir hapis cezası uygun görülmektedir . Hint keneviri yetiştirme cezası bu bakımdan en az 7 yıl hapis cezasına gerektirmektedir. Kişiler herhangi bir özgürlük kısıtlaması yaşamamak adına mutlaka mevzuatlar dahilinde işlemlerini sürdürülmelidir.

Hint keneviri yetiştirme cezasında aynı zamanda ek cezalarda verilebilmektedir. Yetiştirmenin yanısıra kişilerin bu ürünü piyasaya sunması ve yüksek kazançlar elde etmeye çalışması cezanın daha da arttırılmasına neden olabilir. Aynı zamanda üretim sırasında işlenecek diğer suçlarda göz önünde bulundurulabilir ve böylece hint keneviri yetiştirme cezası daha da arttırılabilir. Kişilerin tüm bu detaylara dikkat etmesi oldukça önemlidir.
Bu sayede herhangi bir şekilde sorun yaşamadan kişiler ve üretimlerini yapabilir hem de yüksek cezalar ile hapse girmek durumunda kalmaması sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir