ESRAR KULLANMA CEZASI

Türkiye’de esrar kullanmak yasaklanmıştır ve esrar kullanımı ile ilgili ciddi ağır cezalar verilmesi öngörülmüştür. Bu bakımdan esrar kullanımı sırasında yakalanan kişilerin yüksek ceza alması kesinleşirken esrar kullanma cezası olarak her yıl mevzuatlarda değişiklikler yapılmakta ve verilen cezalarda artışa gidilmektedir.

Bu bakımdan esrar kullanma cezası ile ilgili güncel bilgiler öğrenmek isteyen kişiler mevcut dönemdeki ceza bilgilerine incelemelidir. Esrar kullanma cezasına çeşitli prosedürleri olduğu gibi kişilerin esrar kullanırken yakalanması ve konuyla ilgili tutanak hazırlanması yeterli olacaktır. Bu işlemlerin ardından kişiler adına adlı bir süreç başlatılarak hem cezanın alınması hem de mevcut diğer olaylar ile ilgili yargılanmanın yapılması sağlanacaktır. Bu bakımdan yüksek bir suç olarak görülen esrar kullanmak Türkiye’de emniyet görevlilerince üzerinde titizlikle durduğu konuların başında gelmektedir.

Esrar Kullanmanın Cezası Nedir?

Esrar kullanma konusunda özellikle tedarik ciddi yüksek bir suç unsurudur ve bu bakımdan kullanmak kadar esrar sağlamakta kişilerin yargılanmasını gerektirecek diğer bir durumdur. Kişilere yasalarda belirtildiği üzere üzerinde uyuşturucu ve esrar gibi maddeleri bulundurması da yasaklanmıştır. Bu açıdan kişilerin bu tür durumlara karşı da dikkatli olması ve anayasada belirtilen suçları işlememesi gerekmektedir mevcut şartlarda kişilerin tespit edilmesi yüksek cezaların alınmasını kaçınılmaz hale getirecektir. Yüksek ceza oranlarını almak istemeyen ve özellikle adli süreçleri yaşamak istemeyen kişilerin mutlaka uygun bir şekilde yaşaması gerekmektedir. Esrar kullanımı ile ilgili 2016 yılında hazırlanan mevzuatlarda kişilere verilecek cezalar ile ilgili tüm detaylar paylaşılmıştır. Bu bakımdan 2016 yılı içerisinde esrar kullanırken yakalanan ve bu durumu kayıt altına alınan kişilere verilecek cezalar şöyledir;

Esrar elde etmek amacıyla kenevir ekimi suçunda 12 yıla kadar ceza verilmektedir. Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, ihraç ve ithal suçunda ise 30 yıla kadar ceza verilmektedir.  Kişilerin bu satma işini yapası halinde 20 yıla kadar ceza verilir. Kişinin kullanması tespit edilirse bu konuda 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir