GİB BORÇ SORGULAMA

GİB borç sorgulama işlemi Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden hizmet veren internet vergi dairesi üzerinden yapılmaktadır. Borç bilgilendirme servisi adıyla verilen hizmet sayesinde tc kimlik bilgileriyle giriş sağlayarak şahısların herhangi bir vergi borçlarının olup olmadığı sorgulanabilmektedir.
GİB borç sorgulama ve borç bilgilendirme servisi sayfasına erişim sağladıktan sonra tc kimlik no, nüfus cüzdanı seri no, annenizin kızlık soyadı ve resim doğrulama yöntemi ile güvenlik kodu girilmektedir. Tamam butonuna basıldıktan sonra yönlendirilen sayfada vergi mükellefi olarak borcunuz varsa bu ekranda görüntülenmektedir. Eğer herhangi bir borcunuz yok ise borç bulunamadı diye mesaj gösterilmektedir.
Gelir idaresi tarafından verilen bu hizmet kullanımı basit ve mükelleflerin vergi borcu konusunda herhangi bir sürpriz borç ile karşılaşmamalarını sağlamaktadır. Vergi borcu sorgulama işlemi kontrollü ve belli aralıklarla yapılmalıdır. Bu sayede devlet kurumlarıyla olan işlemlerden doğan bizim farkında olmadığımız vergi yükümlülüklerinden kaynaklanan borçlar takip edilmektedir.
Borç takibi vergi mükellefleri olarak bizler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü haberimiz olmayan bir borcun gecikme zamları ve icra takiplerine varacağını unutmamalıyız. Bu açıdan belirli aralıklarla GİB borç sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

One thought on “GİB BORÇ SORGULAMA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir