ARAÇ BORÇ SORGULAMA

Araç borç sorgulama işlemini yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı hizmetlerinden olan internet vergi dairesi uygulamasını kullanmanız gerekmektedir. Verilen hizmet basit ve tamamen güncel bilgiler ışığında sağlanmaktadır. Borç sorgulama yaparak aracınıza ait vergi borcu ve ceza bilgilerini görebilirsiniz. Bu uygulama ile aynı zamanda sorgulama sonucunda çıkabilecek borç veya ceza tutarlarını da kredi kartı ile ödeme imkanına sahipsiniz.

Araç borç sorgulama işlemi aracın plakası ve sizin tc kimlik bilgileriniz kullanılarak yapıldığı için sonuçlar güvenilir ve günceldir. Yukarıda belirttiğimiz gibi öncelikle GİB üzerinden aşağıda vereceğimiz bağlantıyı kullanarak internet vergi dairesi uygulamasına giriş yapmalısınız.

Motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme bölünde sizden istenilen araç plakası, tc kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerini girerek tamam sekmesini tıkladıktan sonra açılacak yeni ekran vasıtasıyla aracınızın bilgilerini bulabileceğiniz bir başka sayfa ile karşılaşacaksınız. Yeni sayfada sırasıyla; mükellef bilgileri, motorlu taşıtlar vergisi, ceza bilgileri, tahsilatlar ve beyanlı trafik cezası ödeme seçenekleri mevcuttur.

Bu başlıkların her birinde aracınıza ait bilgiler yer almaktadır. Ceza bilgileri kısmından aracınızın trafik cezası dökümlerine ulaşabileceğiniz gibi motorlu taşıtlar vergisi bölümünden MTV taksitlerinizi görebilirsiniz. Tahsilatlar kısmından şimdiye kadarki yapılan MTV ve trafik cezası ödemeleri geçmişini görebilirsiniz. Ayrıca beyanlı trafik cezası ödeme seçeneğini de kullanarak henüz sisteme düşmemiş trafik cezalarınızı elinizdeki makbuz aracılığı ile ödeyerek gecikmeye düşmesini önleyebilirsiniz.

ARAÇ BORÇ SORGULAMA İÇİN :

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir