FİTRE HESAPLAMA

Ramazan ayı içerisinde toplum içerisindeki yardımlaşmanın artırılması ve fakirlere yardım edilmesi amacıyla fitre verilmektedir. Fitre vermek ve almak noktasında dinde tüm şartlar belirtilmiş durumdadır. Bu açıdan kişiler dindeki kriterleri gereğince filtre ile ilgili işlemlerini yapabilmektedir.

Ramazan ayı içerisinde fitre vermek isteyen kişilerin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hesaplanan miktarlara dikkat etmesi ve bu miktarlarda kişilere ödeme yapması gerekmektedir.

Maddi olarak yapılan bir yardım türü olan fitre için 2016 yılı rakamları henüz açıklanmamıştır. Bu açıdan 2016 yılı Ramazan ayı içerisinde kişilerin fitre olarak ne kadarlık bir ödeme yapması gerektiği net değildir.

Buna buna karşın yine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından fitre dönemi başlamadan gerekli hesaplamalar yapılarak kişilerle paylaşılmaktadır. Yapılan resmi açıklamalar ile birlikte kişilerin ne kadar fitre ödeyeceği kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Fitre verme noktasında tek kriter kişilerin ihtiyaç sahibi olmasıdır. Fakir olan ve zor durumda bulunan akrabalara dahi fitre verilebilmektedir. Bu açıdan kişiler yakınındaki fakir kişilere fitre vererek bu dini görevini de yerine getirebilmektedir.

Fitre vermek için ise yine kişilerin fitre verme konusunda yeterli durumda olması gerekmektedir. Fakir vatandaşlar için fitre farz değilken hali ve vakti yerinde olan kişilerin her yıl fitre vermesi gerekir.

Kişiler annesine, babasına, oğluna ya da eşine fitre veremez. Bu nedenle kişilerin fitre verirken bu kritere dikkat etmesi gerekmektedir.

Fitre hesaplamalarında genelde 1750 gram buğday veya un yahut 3500 gram arpa, kuru üzüm veya hurma ücreti kadar para verilir.

fitree

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir