SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMA

Ülkemizde siyaset yapmak için siyasi partiler üzerinden üye olunarak gerekli makamlara gelinmesi gerekmektedir. Bunun için ilk işlem, partiye üye olunmasıdır. Partiye üye olma konusunda her partinin kendine göre bazı kuralları ve kriterleri olduğu için her kişinin üyelik başvurusu kabul edilmeyebilmektedir. Bu bakımdan kişilerin şartları incelemesi gerekmektedir.
Partiye Üye Olma
Partiye üye olmak isteyenlerin parti tarafından gerekli şartları yerine getirmesi ile birlikte partiye dahil edilmektedir. Başvurunun kabulü ve onayının ardından kişi o partinin bir üyesi olarak görev yapmaya başlar ve kurul gibi durumlarda söz hakkı bulunmaktadır.
Partiden İstifa Etmek
Partiden istifa etmek isteyen kişilerin ise konuyla ilgili istifasını yazılı olarak iletmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından gerekli işlemler parti tarafından yapılacaktır. Bu konudaki tüm yetki ve karar merkezi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nındır.
Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama
Bu üye olma ve üyelikten çıkanın yanında üyelik sorgulama imkânı da bulunmaktadır. Bunun için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından internet üzerinden oluşturulmuş olan siyasi parti üyeliği sorgulama sayfasına giriş yapılması gerekmektedir. Bu sayfa üzerinden kişinin T.C. kimlik numarasını girilmesi yeterli olmaktadır. Bu sayede yapılacak sorgu işlemlerinin ardından kişinin siyasi partilerle olan ilişiği yayınlanmaktadır. Bir başka kişinin T.C. kimlik numarası girilerek de sorgulama yapılabilmesi mümkündür.
SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ SORGULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir