SGK TEŞVİKLERİ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerek çalışanlara gerekse de iş verenlere bir takım teşvikler sunulmaktadır. Bu teşviklerdeki en önemli amaç, işlerin daha düzenli bir şekilde yürütülmesi, kayıp ve kaçakların önlenmesi, sigortalı olarak çalıştırılan çalışanların haklarının korunması, düzenli vergi ödenmesinin sağlanmasıdır. Bu nedenle de tek bir konuda değil, diğer konularda da Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından teşvikler belirlenmiştir. SGK teşvikleri konusunda güncel bilgileri, kurum üzerinden öğrenebilmeniz mümkündür. Zira bu teşviklerde zaman içerisinde değişiklik yapılabilmektedir.
SGK teşvik türleri
SGK tarafından yürürlükte olan teşvikler şöyledir;

  • 5 puanlık prim indirimi: Özellikle fazla sayıda işçi çalıştıran kişilerin yüzde 5’lik kısmının hazine tarafından karşılanmasını öngören teşviktir.
  • Özürlü indirimi: Özürlü istihdamın arttırılarak özürlü kişilerin topluma kazandırılmasını amaçlayan bu düzenleme ile sigorta ödemelerinin yüzde ellisi devlet tarafından karşılanmaktadır.
  • Genç işçi istihdamı: 18 yaşını yeni dolduran genç çalışanların istihdam edilmesi ile birlikte prim ödemeleri devlet tarafından karşılanmaktadır.
  • İşsizlik maaşı alanı istihdam etme teşviki: işsizlik maaşı alan bir kişinin çalıştırılması ile alınacak teşviktir. Durumlara göre oranlarda değişiklik yapılmaktadır.
  • Kültür yatırım teşviki: Kültür Yatırım Belgesi olan iş yerlerinde çalışacak kişilerin sigorta primlerinin yarısı Kültür Bakanlığı tarafından ödenmektedir.
  • Bölgesel teşvikler: Bölgesel kalkınmayı sağlamak amacıyla, bölgesel faaliyetlerde bulunan kişilere özel olarak sigorta prim ve ödemelerinde indirim sağlanmasıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir