KAYIP ŞAHIS SORGULAMA

Ülkemizde kaybolan vatandaşlar için devlet, geniş çaplı bir hizmet yürütmektedir. Bu sayede kaybolan ya da kaçırılan kişilerin bulunması çok daha kolay bir hale gelmektedir. Bu konuda kayıp şahıs sorgulama yapılabilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen bu kayıp işlemlerinde ilk olarak başvurunun yapılması gerekmektedir.
Kayıp başvurusu
Kaybolan bir kişi için bölgenizde hizmet veren Asayiş birimlerine başvuru yapmanız gerekmektedir. Buraya yapacağınız başvurunun ardından birim tarafından gerekli tüm bilgilendirme size yapılacak ve prosedürler dahilinde işlemler başlatılacaktır. Bu başvuru sırasında sizin yapmanız gereken en önemli şey, kayıp olan kişinin en iyi şekilde tanınacak olan bir fotoğrafı ile birlikte başvuru yapmaktır. Bu sayede kayıp kişinin fotoğrafı ile birlikte bulunma ihtimali çok daha fazla olacaktır.
Kayıp sorgulama
Bu şekilde kayıp başvurusu yapılan kişiler, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı’nın internet sitesindeki kayıp menüsünde listelenmektedir. Bu kişiler için internet üzerinden sorgulama yapılarak bulunması mümkündür. Öyle ki kayıp kişiler için açılan bu sorgulama ekranı üzerinde arama yapabileceğiniz üç seçenek bulunmaktadır. T.C. kimlik numara ile ara, ad soyadı ile ara ve yaş ve cinsiyet ile ara seçeneklerinden birini kullanarak kayıp kişiler ile ilgili sorgulama yaparak listeleri kontrol edebilirsiniz. Bu hizmetin diğer bir amacı da herhangi bir yerde bulunan kişilerin, adı ve soyadı üzerinden ya da kimlik numarası üzerinden sistemde kayıp olup olmadığına dair bilgi alınmasıdır. Bu sayede kişi ile ilgili gerekli işlemler yapılarak yakınlarına haber verilebilmektedir.
KAYIP ŞAHIS SORGULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir