MÜSTEHAKLIK SORGULAMA

Sigortalı olarak bir işte çalışan işçinin, sağlık hizmetlerinden yararlanması için herhangi bir başvuruya gerek olmamaktadır. Fakat kişinin ailesinin ve varsa çocuklarının bu hizmetten yararlanması başvuruya bağlıdır. Sistem tarafından otomatik olarak yapılmayan bu işlemler için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu başvuru sayesinde, sigortalı olan aile bireyi üzerinden diğer aile üyeleri de sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Sigortalı olarak yararlanılacak olan bu hizmet, herhangi bir fark olmaksızın vatandaşlara sunulmaktadır. Bu konuda gerekli düzenlemeler yapılarak müstehaklık adı altında Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden yapılmaya başlanmıştır.
Müstehaklık nedir?
Müstehaklık, sigorta hizmeti bulunan ve sağlık hizmetlerinden yararlanan kişinin bu imkanlarından ailesinin de yararlanması anlamına gelmektedir ve devlet tarafından mümkün kılınmıştır. Müstehaklık için bir dilekçe ve kimlik bilgileri ile başvuru yapılması yeterli olacaktır. İşleme alınan belgeler 1-2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru durumunu ve müstehaklığın yapılıp yapılmadığını öğrenmek için internet üzerinden bilgi almak mümkündür.
Müstehaklık sorgulama
Müstehaklık sorgulamasını yapmak için E-Devlet portalı üzerinden yardım alabilirsiniz. Sistem üzerinden sunulan SPAS Müstahaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) aracılığı ile bu konuda yaptığınız işlemleri görüntüleyebilir, müstehaklık bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Olası bir hatada ise tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek durum ile ilgili itiraz yapabilirsiniz. Bunun yanında eczaneler üzerinden de sorgulama yapmak mümkündür. T.C. kimlik numaranız ile yapılacak sorgulama sonucunda durumunuz öğrenilebilmektedir
MÜSTEHAKLIK SORGULAMAK İÇİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir