KEY PARASI SORGULAMA

Konut edindirme yardımı kısaca KEY parası olarak adlandırılır. Çalışan kişilerin maaşlarından bir miktar kesilerek vergilendirilmesidir. Konut edindirme yardımı kapsamında çalışanların emekli olduktan sonra ev sahibi olmaları hedeflenmiştir. KEY parası kesintisi 1987 yılında Turgut Özal döneminde uygulamaya başlatılmış olup, yeterli hedefe ulaşmadığı için 1996 yılında kaldırılmıştır.
Uygulamanın sonlandırılmasından sonra KEY parası ödemeleri tasarruf teşvik fonuna devredilmiştir. 2008 yılından sonra ise bu fonda biriken paraların kişilere geri ödenmesi kararlaştırılmıştır. Memur ve işçilerin maaşlarından kesilen KEY paraları çalıştıkları kurum tarafından Türkiye Emlak Kredi Bankasında, Toplu Konut İdaresi Bakanlığı adına açılan hesapta toplanmıştır. Bu 9 yıl içinde çalışanların maaşlarından kesilen KEY parası ödemeleri bankalarda toplanmıştır ve o dönemde kesilen KEY paralarının kaynağı budur.
T.C kimlik numarası sorgulaması ile o tarihler arasında sizden ne kadar KEY parası kesilmiş öğrenmeniz mümkündür. Yaptığınız sorgulama sonucunda ortaya çıkan miktara bir itirazınız olmadığı takdirde bu ücreti herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden T.C. kimlik numaranızı bildirerek alabilme hakkına sahipsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir